پارافیلیا یا انحراف جنسی
اختلال شخصیت خود شیفته

انحراف جنسی یا پارافیلیا

 

پارافیلی( به انگلیسی: paraphilia) تجربه ای است که فرد در مواجهه با برخی موقعیت ها، اشیا یا تصورات و تخیلات غیر معمولی، دستخوش برانگیختگی جنسی شود. پارافیلیا (که قبلا به عنوان مهار گسخیتگی جنسی و انحراف جنسی شناخته شده، تجربه شدید برانگیختگی جنسی با شرایط، فانتزی ها،رفتارها یا افراد می باشد.

انحراف جنسی زمانی یک بیماری محسوب می شود که باعث ناراحتی شخص شده یا سلامت روانی و جسمی دیگران را تهدید کند.انحراف جنسی می تواند در ارتباط با یک مورد خاص (کودکان، حیوانات، لباس زیر) با رفتار خاص (مثل ایجاد درد) باشد.

در این اختلال بیمار جنسی به میزان زیادی به آن شیء یا رفتار خاص وابسته می شود. همین وابستگی او را از بقیه افراد متمایز می کند. بیماری پارافیلیا  در مردان بیشتر از زنان شایع است. حدود 3 تا 5% مردان به این بیماری دچار هستند. حدود 1 تا 6%  از کل کلیه بیماران جنسی گزارش شده  زن هستند. تعیین تعداد دقیق افرادی که از این بیماری جنسی رنج می برند دشوار است. بسیاری از این افراد به صورت پنهانی اقدامات خود را انجام می دهند.

تشخیص علائم انحراف جنسی

اگر چه بسیاری از بیماران جنسی رفتارهای افراطی داشته، اما در میان آن ها افرادی هم وجود دارند که کمتر افراطی هستند. با این حال رفتار غیر معمول آن ها به راحتی قابل تشخیص است. برای مثال ممکن است یک فرد در رابطه جنسی تمایل به گاز گرفتن یا ضرب شتم داشته باشد. برخی از این افراد گاهی با تماشای فرد برهنه یا مشاهده فیلم های جنسی برانگیخته می شوند.این علایق جنسی اگر در بزرگسالان با رضایت فرد مقابل انجام شود، نشانه پارافیلیا نیست. در انحراف جنسی علاقه به آن عمل خاص باید تا حد وابستگی روانی پیش رود. این حالت باعث ایجاد ناراحتی قابل توجه در فرد شده یا منجر به این می شود که بدون رضایت به شریک جنسی آسیب وارد شود.

یکی از نشانه های بسیار بارز در افراد با انحراف جنسی اضطراب است. اضطراب باعث بروز علائمی مانند موارد زیر در شخص می شود.

- تپش قلب

- تعریق

- تحریک پذیری

- استرس شدید.

درمان پارافیلیا چیست ؟

مطالعات نشان داده اند که درمان تنها در زمانی مؤثر است که فرد مبتلا به پارافیلی با انگیزه و متعهد به کنترل رفتار خود باشد و درمان هم باید مبتنی برترکیب روان درمانی و دارو درمانی باشد.

روان درمانی برای پارافیلیاها عموما درمان شناختی رفتاری جنسی (CBTS) می باشد. تمرکز روان درمانی بر این است که فرد مبتلا به پارافیلی کمک کند تا با توجیهات رفتاری خود آشنا شود و با آنها مبارزه کند، همچنین به فرد مبتلا به پارافیلیا در ایجاد همدلی با قربانی و تکنیک هایی برای کنترل تکانه های جنسی او آموزش هایی داده می شود. این روش درمانی رویکردی برای درمان های مجرمان جنسی با استفاده از یک مدل پیشگیری از عود دارد که مشابه درمان افراد معتاد به مواد مخدر است. این رویکرد سعی می کند به فرد پارافیلیک کمک کند تا موقعیت هایی را پیش بینی کند که خطر اعمال جنسی را افزایش می دهد و راه هایی برای اجتناب یا پاسخ مؤثرتر به آن محرک ها پیدا میکند. افراد مبتلا به پارافیلیا همچنین ممکن است از آموزش های مهارت های اجتماعی برای کمک به آنها در ایجاد روابط متقابل بهره مند شوند. 

 داوهایی که تولید هورمون مردانه تستوسترون را سرکوب می ، فراوانی یا شدت میل جنسی را در پارافیل ها کاهش می دهند. مطالعلات در مورد اثر بخشی مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین(SSRIS) در درمان پدوفیلیو سایر پارافیلیاها در یافته هایشان در مورد اثر بخشی آنها متفاوت است. با این حال،SSRI  ها ممکن است مکمل مفیدی برای درمان های دیگر باشند، زیرا تمایل به کاهش وسواس جنسی و تمایلات مرتبط با انحرافات جنسی دارند و ممکن است به افزایش توانایی پارافیل برای کنترل تکانه های خود کمک کنند. نمونه هایی از داروهای SSRI عبارتند از فلوکستین(پروزاک)، سرترالین(زولوفت)، پاروکستین(پاکسیل)، سیتالوپرام(لکساپرو)، و ورتیوکستین(ترینتلیکس).

پیش آگهی پارافیلیا چیست؟

پارافیلیا کاملا مزمن است به طوری که حداقل 2 سال طول درمان حتی برای خفیف ترین آن توصیه می شود.

اطلاعات
  • اسم کتاب :
  • نویسنده :
  • پیشنهاد از :
  • مترجم :
  • سال چاپ یا مجله چاپ شده :