روانشناسی سلامت
  روانشناسی سلامت

روانشناسی سلامت مطالعه فرآیند‌های روانشناختی و رفتاری در حوزه سلامت جسمی، بیماری و مراقبت از سلامتی است.

روانشناسی سلامت در حیطه‌های مختلفی فعالیت می‌کند. اولین حیطه کاری آن، باورها، رفتارها و تغییر رفتارهایی است که با سلامت مرتبطند. برای مثال شناسایی رفتارهای پرخطر که باعث کاهش طول زندگی می‌شوند، تجربه های بیماری و نحوۀ برخورد با بیماری های صعب العلاج.

روانشناسان سلامت از دانش خود برای بالا بردن سلامت عمومی و درک بهتر بیماری‌هایی نظیر ایدز، سرطان، آسم و... استفاده می‌کنندوبه افراد برای کنار آمدن با جنبه‌های عاطفی و احساسی بیماری خود کمک کنند.

هدف مهم دیگری که روانشناسی سلامت دنبال می کند، شناسایی عوامل پیشگیری کننده از بیماری‌ها و بالا بردن سلامت جامعه از طریق ارتقاء سبک زندگی افراد می‌باشد. هدف دیگر روانشناسی سلامت،بالا بردن کارایی سیستم درمانی می‌باشد. مثلا روانشناس سلامت ممکن است به پزشکان، آموزش‌هایی در مورد نحوۀ برخورد صحیح با بیماران یا نحوه منتقل کردن اطلاعات مهم و ناراحت کننده به آنها بدهد.

سایر مواردی که می توان از روان شناس سلامت کمک گرفت، آموزش پرسنلی جهت کاهش فرسودگی شغلی از منظر سیاست های سازمانی است كه می تواند مثالی از این نوع مداخلات در سطح کلان باشد و مداخله درمانی جهت ترک سیگار نیز مثال دیگرى است که در سطح فردی قابل اجراست.

چه وقت باید به روانشناس سلامت مراجعه کرد؟

ارجاع توسط پزشک معالج، از جمله موارد شایعی است که به واسطه آن فرد برای اولین بار، مورد ویزیت یک روانشناس سلامت قرار می گیرد. حال آنکه در موارد دیگری که فرد متوجه این موضوع می گردد که بیماری جسمی وی با تغییرات روانی همچون افزایش میزان استرس، اضطراب و یا افسردگی تحت تاثیر قرار می گیرد، از مواردی است که مشاوره با روانشناس سلامت را ضروری می سازد.

درد از جمله موارد دیگری است که جهت کنترل یا کاهش آن می توان از تخصص یک روانشناس سلامت بهره برد.

درعوارض روانی ناتوان کننده ناشی از بیماری جسمی نیز روان شناسی سلامت و درمانگران این رشته اصلی ترین گزینه برای مراجعه هستند. افسردگی ثانویه افراد مبتلا به دیابت می تواند مثالی مناسب از انواع مشکلاتی باشد که بیان شد.