بخش روانپزشکی و دارو درمانی:
روانپزشکی و دارو درمانی

روانپزشکان پزشکانی هستند که تخصص خود را در گرایش بیماری های اعصاب وروانی می گیرند وبرای بخش و درمان (به ویژه دارو درمانی) بیماریهای روانی آموزش حرفه ای دیده اند.

در چه مواقعی باید به روانپزشک مراجعه نماییم؟
 1. در اختلالات روانی ،حیطه شناخت تنظیم هیجانی و رفتار فرد دچار مشکل میگردد.گاهی این مشکل شدید و آسیب زاست ویا فرد درگیر شرایط بحرانی شده، لذا فرصت کافی برای طی کردن دوره روان درمانی وجود ندارد که در این موارد نیاز به استفاده از دارو درمانی همراه با رواندرمانی داریم.
 2. در اختلالات روانی ،حیطه شناخت تنظیم هیجانی و رفتار فرد دچار مشکل میگردد.گاهی این مشکل شدید و آسیب زاست ویا فرد درگیر شرایط بحرانی شده، لذا فرصت کافی برای طی کردن دوره روان درمانی وجود ندارد که در این موارد نیاز به استفاده از دارو درمانی همراه با رواندرمانی داریم.
 3. بعضی از اختلالات ریشه زیستی و وراثتی قوی تری نسبت به سایر اختلالات دارند که در آنها دارو درمانی روانپزشکی یکی از گزینه های ارجح می باشد مثلا در وسواس اختلال پنیک (وحشت زدگی)اختلال دوقطبی (بای پولار )
 4. در بعضی موارد اختلالات شدید هستند و فرد دچار توهم هذیان به صورت گاه گاه یا دائمی است که در این موارد اصلی ترین گزینه و گاهی تنها گزینه مراجعه به روانپزشک واستفاده از دارو درمانی است .
 5. گاهی اوقات فرد دچار اختلالات شبه جسمی (somatoform)می باشد.
انواع اختلالات
 1. اختلال جسمانی کردن(disorder Somatization)

  بیمار شکایات متعدد جسمانی دارد که بادستگاهای عضوی مختلف در ارتباط است نمونه بسیار متداولی از این گروه دردهای گوارشی (تهوع، استفراغ ،اشکال در بلع )سر دردهای آزار دهنده و.....در بررسی ها و چکاپهای متعدد،متخصص متوجه مى شودکه عامل ایجاد کننده این مسائل مشکلات عصبی و استرس است.

 2. اختلال تبدیلی (conversion)

  آشفتگی در کارکردهای جسمانی عصبی که باعث ناتوانی و کژکاری قابل توجه ای می گردند.در واقع مسائل ومشکلاتی است که بیشتر سیستم عصبی (مغز، نخاع ،وسایراعصاب) را درگیر می نماید مثلا فرد دچار:

  • حرکت های غیر قابل پیش بینی
  • دید تونلی یا نابینایی
  • احساس بی حسی یاقفل شدن وگرفتگی شدید عضلانی

  در بررسی ها وچکاپهای متعدد علت جسمانی وفیزیولوژیکی برای این گروه یافت نمی شود.

 3. خود بیمار نگاری(hypochondriasis)

  فرد دائمانگران سلامتی خود بوده وخیال می کند که مبتلا به بیماری است.

  معمولا این افراد در سابقه خود در مراجعات متعدد به پزشکان زیادی داشته اند وعلی رغم تاکید تمام پزشکان و آزمایشات بر عدم وجود بیماری باز هم نگران هستندونمی پذیرند.در واقع تمامی مدارک پزشکی آنها نشان می دهد که هیچ بیماری وناراحتی جسمانی وجود ندارد و یا گاهی نشانه ی بسیار خفیف دیده می شود که این افراد آن را بسیار اغراق آمیز جلوه می دهند گاهی به آن سندرم بیماری خیالی نیز میگویند

 4. اختلال بد ریختی بدن (body dysmorphic disorder)

  در اینجا فرد به صورت وسواس گونه روی ظاهر خود دقت نموده بعضی از بخش ها یا تمامی آنرا بشدت ناقص یا زشت می پندارد .

  مثلا آنها به شدت نگران زشتی اعضای صورت ،موها ،عدم تقارن بدن ،چاقی و...هستند. معمولا این افراد به شدت در جستجوی روشهای مختلف و جراحی برای زیبا به نظر رسیدن هستند.

 5. اختلال درد

  در اینجا فرد یک یا چند ناحیه از بدن احساس درد می کند که باز هم دلایل جسمی برای آن نمی توان یافت و کاملا مربوط به روان فرد است .برای کاهش این درد ها از روشهای فیزیکی به همراه رواندرمانی بهره می گیریم.

بعد از مراجعه به روانپزشک چه مراحلی طی می شود؟

بعد از مراجعه به روانپزشک ابتدا یک ارزیابی ومعاینه کامل بالینی از فرد انجام می شود وسپس با توجه به شرایط فرد مراجعه کننده (شرایط ظاهری ،رفتاری، احساسی ،توانمندی های شناختی، توانایی قضاوت و برآورد درست موقعیت وشرایط میزان رنج و ناراحتی، علاِئم جسمانی، سابقه ی وراثتی، تاریخچه زندگی فرد ، روابط میان فردی و...) پزشک تصمیم می گیرد که از دارو درمانی ، رواندرمانی یا ترکیب هر دو استفاده نماید.

سوال ونگرانی مربوط به این مرحله ترس از عوارض و وابستگی به داروهای روانپزشکی است.

ولی به طور خلاصه می توان گفت از دارو در مواردی استفاده می شود که فواید آن بیشتر از مضراتش باشد و مادامی که تجویز توسط متخصص اعصاب و روان صورت گیرد همه موارد فوق در نظر گرفته شده و در نهایت نسخه نهایی تنظیم می گردد .

امروزه باپیشرفت هایی که در بخش تولید داروهای روانپزشکی صورت گرفته نسل سوم این داروها در دسترس قرار دارند که بیشترین اثربخشی ممکن همراه باکمترین عوارض همراه را دارند و طیف وسیع تری از علائم وشکایات را پوشش ی دهند (در بخش دانستنیهای مرکز طلوع راجع به هر کدام از داروها ی روانپزشکی و دامنه اثرو عوارض احتمالی آنها به صورت مفصل توضیح داده خواهد شد)

امروزه در کنار درمانهای روانپزشکی از درمان های مکمل مثل (Tdcs،طب سوزنی، هیپنوتراپی و...... )نیز استفاده میگردد.