مشکلات جنسی
                                              مشکلات جنسی

از آنجایی که روابط جنسی یکی از پر رنگ ترین ابعاد ارتباطی زوج به منظور ایجاد احساس نزدیکی، صمیمیت و تعهد است و وجود مشکل در این حیطه می‌تواند منجر به دلسردی، کاهش سطح کیفی روابط عاطفی، تصمیم به خاتمه دادن به زندگی، ایجاد روابط فرازناشویی، جدایی و متارکه و عدم رضایت مندی کلی از زندگی باشد مراجعه به موقع به روانشناس می‌تواند در مرحله اول به درمان مسائل جنسی و عاطفی و در وهله دوم افزایش میزان رضایت‌مندی افراد، صمیمیت و تعهد زوجین دررابطه گردد.

معمولا به سه دليل عمده زوجين در اين حوزه با مشكل مواجه مى شوند:

 1. اختلالات جنسى و ناسازگارى ها مثل( زود انزالى،بى ميلى جنسى ،واژينيسم يا مقاربت دردناك و ....)
 2. باورها و تصورات نادرست ( در بسيارى از موارد به دليل اطلاعات غلط، تبليغات ماهواره اى و ديدن فيلم هاى پورن ....)
 3. اصرار به برقرارى رابطه ( به عنوان مثال در نظر گرفتن تعداد دفعات مشخص و يا طول زمانى مشخص براى رابطه جنسى ....)
سکس تراپی

بدون تردید مشکلات جنسی بی نهایت شایع بوده و از آنجایی که رفتار و روابط جنسی مثل خوردن و آشامیدن جزئی از نیازهای زندگی همه انسانها و به عبارتی لازمه یک زندگی مشترک سالم است، به همین خاطربرای کمک به تعداد بسیار زیادی از همسران یا افرادی که این مشکلات را تجربه می‌کنند، نیاز قابل توجه به خدمات درمانی وجود دارد.هر چند برآورد دقیق میزان بروز اختلالات جنسی دشوار است اما مطالعات انجام شده بیانگر این است که ۳۰ تا ۵۰ درصد مردان و زنان با این مشکلات جنسی مواجه هستند. طی بیست سال گذشته تعداد زن وشوهرهایی که در صدد رفع مشکلات جنسی خود برآمدند، افزایش چشمگیری داشته است.به احتمال زیاد این نتیجه تغییر نگرش‌های اجتماعی و دستیابی راحت تر به خدمات درمانی است. در گذشته زن و شوهرهای مبتلا به مشکلات جنسی به رابطه ناکامل خود در غیاب یک مولفه جنسی ادامه می‌دادند یا درجستجوی شریک جنسی دیگری بر می‌آمدند. همانطور که نگرش های اجتماعی مربوط به امور جنسی تغییر یافته، مراجعه به درمانگران برای رفع یا جهت رفع مشکلات جنسی نیز مقبول تر شده است. اغلب مردم آگاهی بیشتری نسبت به خدمات وفنون موجود برای رسیدن به یک ارتباط موفقیت‌آمیز دارند.

سکس تراپی چیست؟

نوعی درمان است که مسائل مربوط به سلامت روان و دغدغه های افراد در مورد عملکرد ،تمایلات و مشکلات جنسی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا چالشها و مسائل جسمی و عاطفی ناشی از مشکلات جنسی زوجین را برای ایجاد روابط جنسی مطلوب و افزایش رضایتمندی زناشویی و جنسی مرتفع سازد.

اختلالات جنسی

شامل اختلالات مربوط به عدم توانایی در تجربه یک رابطه رضایت بخش، عدم توانایی در پاسخ به نیازهای جنسی، عدم توانایی در رسیدن به اوج لذت جنسی که میتواند بصورت دائمی و موقت باشد یا ممکن است فقط در موقعیت ها و شرایط خاص یا در تمام موقعیت ها تجربه شود.

اختلالات جنسی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که زوجین با آن دست به گریبانند. انزال زودرس، تاخیر در انزال، اختلال نعوظ، عدم علاقه و تمایل جنسی، میل بالای جنسی، کاهش میل جنسی، مقاربت دردناک(واژینیسموس)، انحرافات جنسی، عدم اعتماد به نفس در رابطه ،ترس های ماندگار بعد از مورد سوء استفاده قرار گرفتن های جنسی و...

حدود یک سوم مرد های دنیا از مسائل مربوط به انزال و یک سوم زن های دنیا از مقاربت های دردناک رنج میبرند.

سکس تراپ کیست؟

سکس تراپ ،فردی متخصص در حوزه روابط زوجین است که به ریشه‌های متعدد مرتبط به مشکلات جنسی که می تواند شامل ابعاد عاطفی، شخصیتی، اختلالات روانی، مسائل فیزیولوژیکی، عدم آگاهی، مسائل فرهنگی و اخلاقی باشد تسلط دارد. یک متخصص سکس تراپ با توجه به تبحری که در موارد اثرگذاردارد، مطلوب ترین و کارآمدترین روش درمان را برای زوجین در پیش خواهد گرفت .

حدود یک سوم مرد های دنیا از مسائل مربوط به انزال و یک سوم زن های دنیا از مقاربت های دردناک رنج میبرند.

دلایل عدم مراجعه افراد به سکس تراپ چیست؟
 1. عدم آگاهی از وجود تخصص در حیطه روان درمانی برای رفع مشکلات مربوط به سکس
 2. اغلب افراد برای مراجعه به فرد متخصص و بیان مسائل جنسی و روابط خود احساس خجالت و گاهی اضطراب دارند
 3. عدم آگاهی و احساس نگرانی ازروند و انجام مراحل درمان
 4. عدم آگاهی یا ناامیدی از درمان مسائل و مشکلات جنسی
چه زمانی باید به سکس تراپ مراجعه کرد؟
 1. عدم تمایل به رابطه جنسی

  که می‌تواند ناشی از مشغله فکری ،خستگی، استرس، تغییر در شرایط زندگی و یا مسائل مربوط به خلق و خو باشد. مراجعۀ به موقع به یک سکس تراپ برای بررسی علت عدم تمایل و مداخله مناسب درمانگرمی تواند منجر به رفع مشکل و بهبود کیفیت رابطه و افزایش صمیمیت و تمایل گردد.

 2. تجربه سکس دردناک

  یکی از مهمترین عوامل نزدیکی عاطفی و صمیمیت زوجین تجربه یک رابطه لذت بخش توام با دریافت آرامش است. رابطه جنسی دردناک( واژینیسموس) نه تنها منجر به از بین رفتن این حس مطلوب می گردد بلکه تجربه ترس از رابطه را نیز ایجاد خواهد کرد و در نتیجه فرد از ایجاد ارتباط جنسی اجتناب می‌کند که مراجعه به موقع به متخصص می‌تواند یک درمان قطعی را در این زمینه (واژینیسموس) در بر داشته باشد.

 3. عدم لذت بردن از رابطه جنسی

  عوامل اثرگذار بر کیفیت رابطه جنسی-عاطفی که شامل خستگی و استرس و اضطراب و عدم آگاهی و دانش کافی نسبت به بدن خود، طرف مقابل و ارتباط است منجر به عدم بهره برداری مطلوب و تجربه احساس لذت از یک رابطه میگردد .این عدم تمایل و عدم لذت در گذر زمان عمیق تر شده و سایر ابعاد زندگی زناشویی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و کم کم منجر به ایجاد سردی عاطفی و عدم تمایل به ادامه زندگی می‌شود .کمک گرفتن از یک متخصص سکس تراپ برای درمان ، منجر به حفظ رابطه، بالا بردن کیفیت رابطه عاطفی و ایجاد احساس رضایت مندی از رابطه جنسی خواهد شد.

 4. مشکلات مربوط به رسیدن به اوج لذت جنسی

  در خانم‌ها اختلال در اورگاسم و در آقایان انزال زودرس یا دیررس از جمله مسائل ناراحت کننده و نگران کننده برای زوجین است که مراجعه به متخصص ،بررسی و ارزیابی دقیق می تواند این مسئله را مرتفع سازد. به طور کلی اختلال در مراحل مختلف چرخه جنسی که شامل تمایل، تهییج ،برانگیختگی و رسیدن به اوج لذت جنسی می باشد، می تواند دلیل مراجعه افراد به یک متخصص سکس تراپ و قرار گرفتن در روند درمان باشد.

چرا پرداختن به مسائل روابط زناشویی و رفع مسائل مربوط به ارتباط جنسی مهم است؟

از آنجایی که روابط جنسی یکی از پر رنگ ترین ابعاد ارتباطی زوج به منظور ایجاد احساس نزدیکی، صمیمیت و تعهد است و وجود مشکل در این حیطه می‌تواند منجر به دلسردی، کاهش سطح کیفی روابط عاطفی، تصمیم به خاتمه دادن به زندگی، ایجاد روابط فرازناشویی، جدایی و متارکه و عدم رضایت مندی کلی از زندگی باشد، مراجعه به موقع به روانشناس می‌تواند در مرحله اول به درمان مسائل جنسی و عاطفی و در وهله دوم افزایش میزان رضایت‌مندی افراد، صمیمیت و تعهد زوجین دررابطه گردد.